![]() |
VHD Video Disc (JVC) |
|
Formaty video kasetowe: Cartrivision
Digital Audio Video:
Formaty dysków video:
Formaty kasetowe audio:
|
VHD, ang., skrót od Video High Density Disc, dysk wizyjny o dużej gęstości zapisu, pojemnościowy dysk wizyjny. System opracowany na poczatku lat 80-tych XX wieku przez firmę JVC (Japonia). Dysk o średnicy 25cm (9 5/6"), tłoczony z przewodzącego polichlorku winylu, może pomieścić 1 godzinę nagrania na każdej stronie. Spiralna ścieżka zapisu, prowadząca od zewnątrz do środka płyty, składa się z owalnych zagłębień położonych dłuższą osią poprzecznie do ścieżki. W szerokości i gęstości tych zagłębień są zakodowane informacje o barwnych obrazach i dźwięku stereo (modulacja FM). Zagłębienia wizyjne mają 0,3 µm (±0,08µm), dźwiękowe 0,12 µm. W przeciwieństwie do systemu pojemnościowego CED, dysk VHD nie ma rowków, a czytnik jest naprowadzany na ścieżkę zapisu serwomechanizmem kierowanym sygnałami ze ścieżek sterujących biegnących pomiędzy spiralami zapisu. Na jeden obrót dysku przypadają dwie klatki obrazu (4 pola). Ponieważ klatki zaczynają się w tym samym miejscu płyty istnieje możliwość szybkiego przesuwania obrazów z podglądem, spowolnionego przesuwu obrazu, natomiast stop-klatka odtwarzana jest elektronicznie z pamięci.
Czytnikiem pojemnościowym jest wąska elektroda naklejona na szafirowym bloku o szerokości ok. 3,5 szerokości ścieżki. Dzięki dużej powierzchni kontaktu z dyskiem (30 razy większej niż w systemie CED, trwałość czytnika jest duża i wynosi 2000 godzin, a trwałość dysku ponad 10 000 odtworzeń (CED - 500 odwtorzeń). Dysk VHD, podobnie jak CED, jest wrażliwy na zabrudzenie i chroniony jest w kopercie. Parametry wizji: pasmo luminacji 3,1 MHz, pasmo chrominancji: 0,5 MHz, rozdzielczość pozioma: ponad 250 linii. Parametry fonii: pasmo 30÷20 000 Hz; zniekształcenia harmoniczne: poniżej 0,3%
Urządzenie VHD wyposażone w adapter PCM może odtwarzać dyski dźwiękowe systemu AHD ( opracowany również przez JVC format cyfrowy zapisu dźwięku) Format VHD był japońską odpowiedzią na amerykański system CED oraz LaserVision Philipsa. Wszystkie te formaty dyskowe przegrały w końcu z wygodniejszymi jak się okazało magnetowidami VHS i Betamax. W Japonii VHD jest nadal poszukiwanym przez kolekcjonerów, niemal kultowym formatem. Istnieje też duża kolekcja filmów i programów wydanych na tych dyskach. Wśród ciekawych edycji są filmy trójwymiarowe, interaktywne gry oraz dyski z bazami danych i kolekcjami fotografii.
|