Księga Gości

Formaty wideo Betamax Video 2000 i inne unikatowe urządzenia

VHD Video Disc (JVC)

 

Home

Formaty video kasetowe:

Betamax

Video 2000

VCR LP

CVC

Cartrivision

V-Cord

Quasar VX

Akai VK

Omnivision EIAJ-2 Cartridge

PXL-2000

 

Digital Audio Video:

Video 8 Multi PCM DAV

 

Formaty dysków video:

CED Video Disc

 

Formaty kasetowe audio:

Elcaset

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Linki

Kontakt

 

VHD, ang., skrót od Video High Density Disc, dysk wizyjny o dużej gęstości zapisu, pojemnościowy dysk wizyjny.

System opracowany na poczatku lat 80-tych XX wieku przez firmę JVC (Japonia). Dysk o średnicy 25cm (9 5/6"), tłoczony z przewodzącego polichlorku winylu, może pomieścić 1 godzinę nagrania na każdej stronie. Spiralna ścieżka zapisu, prowadząca od zewnątrz do środka płyty, składa się z owalnych zagłębień położonych dłuższą osią poprzecznie do ścieżki.  W szerokości i gęstości tych zagłębień są zakodowane informacje o barwnych obrazach i dźwięku stereo (modulacja FM). Zagłębienia wizyjne mają 0,3 µm  (±0,08µm), dźwiękowe 0,12 µm. W przeciwieństwie do systemu pojemnościowego CED, dysk VHD nie ma rowków, a czytnik jest naprowadzany na ścieżkę zapisu serwomechanizmem kierowanym sygnałami ze ścieżek sterujących biegnących pomiędzy spiralami zapisu.  Na jeden obrót dysku przypadają dwie klatki obrazu (4 pola). Ponieważ klatki zaczynają się w tym samym miejscu płyty istnieje możliwość szybkiego przesuwania obrazów z podglądem, spowolnionego przesuwu obrazu, natomiast stop-klatka odtwarzana jest elektronicznie z pamięci.

     

Czytnikiem pojemnościowym jest wąska elektroda naklejona na szafirowym bloku o szerokości ok. 3,5 szerokości ścieżki. Dzięki dużej powierzchni kontaktu      z dyskiem (30 razy większej niż w systemie CED, trwałość czytnika jest duża i wynosi 2000 godzin, a trwałość dysku ponad 10 000 odtworzeń (CED - 500 odwtorzeń).

Dysk VHD, podobnie jak CED, jest wrażliwy na zabrudzenie i chroniony jest w kopercie.

        

Parametry wizji: pasmo luminacji 3,1 MHz, pasmo chrominancji: 0,5 MHz, rozdzielczość pozioma: ponad 250 linii. Parametry fonii: pasmo 30÷20 000 Hz; zniekształcenia harmoniczne: poniżej 0,3%

Urządzenie VHD wyposażone w adapter PCM może odtwarzać dyski dźwiękowe systemu AHD ( opracowany również przez JVC format cyfrowy zapisu dźwięku)

Format VHD był japońską odpowiedzią na amerykański system CED oraz LaserVision Philipsa. Wszystkie te formaty dyskowe przegrały w końcu z wygodniejszymi jak się okazało magnetowidami VHS i Betamax.

W Japonii VHD jest nadal poszukiwanym przez kolekcjonerów, niemal kultowym formatem. Istnieje też duża kolekcja filmów i programów wydanych na tych dyskach. Wśród ciekawych edycji są filmy trójwymiarowe, interaktywne gry oraz dyski z bazami danych i kolekcjami fotografii.

 

 

(Best viewed with Internet Explorer 6.0 or later. Resolution: 1024x768 True Colour or better.) 

Marek Górecki's superbetamax.pl on the website since October 2003.
Last updated: 
 11.08.2022 (Kłodzko)