VHD Video Disc (JVC)

 

Home

Formaty video kasetowe:

Betamax

Video 2000

VCR LP

CVC

Cartrivision

V-Cord

Quasar VX

Akai VK

Omnivision EIAJ-2 Cartridge

PXL-2000

 

Digital Audio Video:

Video 8 Multi PCM DAV

 

Formaty dysków video:

CED Video Disc

TeD Video Disc

 

Formaty kasetowe audio:

Elcaset

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Linki

Kontakt

O mnie

 

VHD, ang., skrót od Video High Density Disc, dysk wizyjny o dużej gęstości zapisu, pojemnościowy dysk wizyjny.

System opracowany na początku lat 80. XX wieku przez japońską firmę JVC jest rewolucyjnym rozwiązaniem. Dysk o średnicy 25 cm (9 5/6") został wykonany z przewodzącego polichlorku winylu i posiada zdolność pomieszczenia 1 godziny nagrania na każdej stronie. Spiralna ścieżka zapisu, prowadząca od zewnątrz do środka płyty, składa się z owalnych zagłębień ułożonych wzdłuż dłuższej osi ścieżki. Informacje dotyczące barwnych obrazów i dźwięku stereo (modulacja FM) są zakodowane w szerokości i gęstości tych zagłębień. Zagłębienia wizyjne mają rozmiar 0,3 µm (±0,08 µm), a dźwiękowe 0,12 µm. W przeciwieństwie do systemu pojemnościowego CED (CED Video Disc), dysk VHD nie posiada rowków. Czytnik jest naprowadzany na ścieżkę zapisu za pomocą serwomechanizmu, który otrzymuje sygnały ze ścieżek sterujących umieszczonych między spiralami zapisu. Na jeden obrót dysku przypada dwie klatki obrazu (4 pola). Dzięki temu, że klatki zaczynają się w tym samym miejscu płyty, istnieje możliwość szybkiego przewijania obrazów z podglądem oraz spowolnionego przewijania. Natomiast odtwarzanie klatki zatrzymanej jest realizowane elektronicznie z pamięci.

     

Czytnik pojemnościowy wykorzystuje wąską elektrodę umieszczoną na szafirowym bloku o szerokości około 3,5 szerokości ścieżki. Dzięki znacznie większej powierzchni kontaktu z dyskiem (30 razy większej niż w systemie CED), czytnik charakteryzuje się dużą trwałością, osiągającą 2000 godzin, podczas gdy trwałość dysku przekracza 10 000 odtworzeń (w porównaniu do 500 odtworzeń w przypadku CED). Podobnie jak w przypadku systemu CED, dysk VHD jest podatny na zabrudzenia i dlatego chroniony jest w kopercie.

        

Parametry wizji systemu VHD są imponujące. Pasmo luminancji wynosi 3,1 MHz, a pasmo chrominancji osiąga 0,5 MHz. Co więcej, rozdzielczość pozioma przekracza 250 linii, co zapewnia wysoką jakość obrazu. Jeśli chodzi o parametry dźwięku, pasmo wynosi od 30 do 20 000 Hz. System VHD charakteryzuje się również niskimi zniekształceniami harmonicznymi, które utrzymują się poniżej 0,3%, co przekłada się na czysty i wysokiej jakości dźwięk.

Urządzenie VHD może być wyposażone w adapter PCM, co umożliwia odtwarzanie dysków dźwiękowych w systemie AHD. AHD to format cyfrowego zapisu dźwięku opracowany również przez firmę JVC. Format VHD był odpowiedzią japońską na system CED oraz LaserVision Philipsa. Niestety, wszystkie te formaty dyskowe w końcu przegrały z wygodniejszymi magnetowidami VHS i Betamax. Mimo to, w Japonii VHD nadal cieszy się zainteresowaniem kolekcjonerów i ma niemal kultowy status. Istnieje również duża kolekcja filmów i programów wydanych na dyskach VHD. Wśród nich można znaleźć ciekawe edycje filmów trójwymiarowych, interaktywne gry, a także dyski z bazami danych i kolekcjami fotografii.

 

 

(Best viewed with Internet Explorer 6.0 or later. Resolution: 1024x768 True Colour or better.) 

Marek Górecki's superbetamax.pl on the website since October 2003.
Last updated: 
 02.01.2024 (Kłodzko)