Video 8 Multi PCM DAV

 

Home

Formaty video kasetowe:

Betamax

Video 2000

VCR LP

CVC

Cartrivision

V-Cord

Quasar VX

Akai VK

Omnivision EIAJ-2 Cartridge

PXL-2000

 

Formaty dysków video:

CED Video Disc

VHD Video Disc

 

Formaty kasetowe audio:

Elcaset

 

 

 

 

 

 

Linki

Kontakt

 

Magnetowid Sony EV S700 Multi PCM DAV (Digital Audio Video) to arcydzieło techniki audio - video połowy lat 80-tych. Piękny wygląd, niewielkie gabaryty, bardzo wyrafinowane rozwiązania elektroniczne stawiają go w czołówce najlepszych domowych magnetowidów w historii.

Magnetowid pracuje w systemie Video 8. Zastosowano w nim typowe dla tego formatu w latach 80-tych opasanie typu U-matic znane z magnetowidów Betamax. Taśma nawlekana jest dookoła bębna i nie powraca do kasety w czasie przewijania umożliwiając szybki start i płynne przejścia do podglądu, czy stop klatki. Obraz typowy dla tego systemu: bardzo dobrze nasycone kolory, mocna czerń, stabilny, rozdzielczość w standardzie 250 linii.

                      

Jednak największym atutem tego magnetowidu jest dźwięk. W systemie Video 8 oraz pochodnej Hi8 przyjęto dwa sposoby zapisu fonii:  FM-Stereo HiFi wspólnie z sygnałem wizyjnym zapisywanym wirującymi głowicami, oraz PCM cyfrowo na dodatkowym przedłużeniu ścieżki wizyjnej. Większość urządzeń, zwłaszcza kamery, stosuje zapis FM. W celu rejestracji PCM taśma oplata bęben o dodatkowe kilkanaście stopni.

Sony EV S700 ma jednak coś więcej. Umożliwia bowiem nagrywanie tylko dźwięku PCM i wtedy, pracując jako magnetofon cyfrowy, na 90 minutowej kasecie Video 8 nagrywa 18 godzin dźwięku PCM! Na 120 minutowej kasecie - 24 godziny. Ścieżka wizyjna podzielona jest na 6 części, na każdej z nich w trybie long play (bez strat jakości) magnetowid rejestruje 3 godziny fonii PCM dla kasety P5-90. Wyświetlacz pokazuje w czasie odtwarzania i przewijania czy dana ścieżka PCM jest już nagrana. Oczywiście można bez problemu zmieniać je przy nagrywaniu i odtwarzaniu. Każda ścieżka zaczyna się od początku kasety.

Dźwięk PCM w tym sprzęcie ma nieco gorsze parametry techniczne od tych, którymi dysponuje płyta kompaktowa CD. Pasmo przenoszenia: 20-15000 Hz, próbkowanie 31,5 kHz (CD: 44,1 kHz). Wrażenia odsłuchowe są jednak bardzo pozytywne. Przesłuchałem wiele nagrań, zwłaszcza z płyt winylowych i osobiście stwierdzam że ogólnie dźwięk jest paradoksalnie bardziej "analogowy" niż ten z większości dostępnych na rynku tłoczonych płyt CD. Ciepły, głęboki bas, fantastyczne stereo i w sumie od źródłowego materiału odbiega może mniej wyostrzonym górnym pasmem. Jeżeli ktoś poszukuje sprzętu do archiwizacji wielkiej ilości starych nagrań z płyt gramofonowych czy kaset CC, jest to idealne urządzenie.  

Model EV S700 firmy Sony był w roku 1986 jednym z najdroższych magnetowidów na rynku (1500,00 USD) Sądzę że jego niesamowite rozwiązania techniczne, świetny design, piękne tworzywa z obudowy, czy podświetlanie kasety odbitej w lusterku (jako ciekawostka) były wartej tej ceny. Sprzęt nadal można znaleźć na aukcjach w całkiem nienagannym stanie, może dlatego iż zazwyczaj trafiał w ręce pasjonatów techniki video.  

 

(Best viewed with Internet Explorer 6.0 or later. Resolution: 1024x768 True Colour or better.) 

Marek Górecki's superbetamax.pl on the website since October 2003.
Last updated: 
 11.08.2022 (Kłodzko)