VCR, VCR Long Play (Philips), SVR (Grundig)

 

Home

Formaty video kasetowe:

Betamax

Video 2000

CVC

Cartrivision

V-Cord

Quasar VX

Akai VK

Omnivision EIAJ-2 Cartridge

PXL-2000

 

Digital Audio Video:

Video 8 Multi PCM DAV

 

Formaty dysków video:

CED Video Disc

VHD Video Disc

 

Formaty kasetowe audio:

Elcaset

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Linki

Kontakt

 

Pierwszy europejski format kasetowy na taśmie 1/2" z początku lat 70-tych. Jego podstawowa wersja VCR pracowała w systemie zapisu z odstępem ścieżek wizyjnych. W ten sposób można było zarejestrować 60 minut obrazu kolorowego i fonii stereo.

            

Ulepszona wersja VCR LP była technologiczną nowością. Zlikwidowano odstępy między ścieżkami, co pozwoliło zmniejszyć przesuw taśmy z 14,29cm/s w VCR do 6,56 cm/s w VCR LP. System ten znany pod nazwą HDR, czyli zapisu dużej gęstości, stosowany jest do tej pory we wszystkich istniejących formatach domowych i profesjonalnych. Czas zapisu 140 minut. Tego typu urządzenia można było do niedawna spotkać na uczelniach wyższych w lektoratach.   

Bęben wizyjny w formatach VCR ma 105mm średnicy. Taśma opasa go w formacie C (bęben znajduje się w wewnętrznym obrysie litery C). Dodatkowy mechanizm przesuwa bęben nieznacznie w kierunku kasety. Opasanie szybkie i trwa około 2 sekund. podczas przewijania taśma nie powraca do kasety co umożliwia błyskawiczną rejestrację czy też odtwarzanie.

Jakość obrazu w formacie VCR LP znacznie przewyższa VHS. Szeroka paleta soczystych barw, głęboka czerń, bardzo dużo szczegółów. Obraz mało podatny na zniekształcenia dzięki dużej prędkości przesuwu taśmy i długiej ścieżce wizyjnej (ponad 8m/s). Jakość dźwięku bardzo dobra.

         

Na początku lat 80-tych pojawiła się również wersja SVR (Super Video Recording) opracowana przez firmę Grundig z wydłużonym czasem rejestracji do 240minut, jednakże w momencie ekspansji VHS i BETY stała się tylko formatem używanym przez reporterów i w telewizji przemysłowej.

Ciekawostka! W formatach VCR i pochodnych szpulki położone były współosiowo jedna nad drugą, przebieg taśmy widoczny na zdjęciu poniżej. Wymiary kasety: 145x127x41.

         

Formaty VCR i VCR LP nie są ze sobą kompatybilne. Co prawda stosuje się te same kasety lecz nie można odtworzyć zapisu VCR na VCR LP i odwrotnie. Podobnie SVR.

Opisany model: Philips N1702 VCR Long Play z 1979 roku.

                               

W Polsce produkowane były magnetowidy pod nazwą MTV20 (VCR) oraz MTV50 (VCR LP).

 

 

(Best viewed with Internet Explorer 6.0 or later. Resolution: 1024x768 True Colour or better.) 

Marek Górecki's superbetamax.pl on the website since October 2003.
Last updated: 
 11.08.2022 (Kłodzko)