Quasar VX, "The Big Time Machine" (Matsushita)

 

Home

Formaty video kasetowe:

Betamax

Video 2000

VCR LP

CVC

Cartrivision

V-Cord

Akai VK

Omnivision EIAJ-2 Cartridge

PXL-2000

 

Digital Audio Video:

Video 8 Multi PCM DAV

 

Formaty dysków video:

CED Video Disc

VHD Video Disc

 

Formaty kasetowe audio:

Elcaset

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Linki

Kontakt

 

Kolejny format to VX produkowany przez firmę Quasar. Opracowany przez Matsushita Electric w 1976 r. Model Quasar VT - 1000 jedyne urządzenie tym formacie. Produkcja w latach 1976 - 1978.

Bardzo ciekawy pod względem konstrukcji mechanizmu. Bęben wizyjny ma tylko jedną głowicę; w związku z tym, w celu pełnej rejestracji treści obrazu, taśma oplata go w prawie 360º w tzw. formacie α(alfa), kręcąc się dwukrotnie szybciej niż bębny dwugłowicowe. Bęben wizyjny oraz pozostałe głowice podczas pracy znajdują się w kasecie (na zdjęciach poniżej, szare koło kasety VX od spodu to miejsce na bęben). Wewnątrz kasety, dość skomplikowany system zabieraków nawleka taśmę na rolki prowadzące.

Najciekawszy jest jednak sposób opasania bębna. Odbywa się poprzez powolny ruch suwakiem znajdującym się na przednim panelu. Użytkownik urządzenia w ten sposób przesuwa ruchem obrotowym skrętnym szare koło ochronne w kasecie powodując zetknięcie głowicy z taśmą która w kasecie jest już ułożona w petli 360º a wysunięcie kasety wiąże się z przesunięciem suwaka w przeciwnym kierunku. Szare koło ochronne ruchem obrotowym skretnym powraca do kasety i zabezpiecza taśmę. Urządzenie posiadało też wewnętrzną małą suszarkę do zmniejszania wilgotności przy głowicach, które uruchomiane było ręcznie przyciskiem. 

   

Kaseta sporych rozmiarów, wielkości dwóch i pół kaset VHS. Taśma 1/2". Szpulki położone współosiowo jedna nad drugą w jednej części kasety. W drugiej części otwory pod bęben wizyjny i pozostałe głowice. Obraz był wspaniały, jak na urządzenie amatorskie z lat 70-tych, znacznie przekraczając 250 linii a przy przesuwie taśmy 5cm/s dźwięk wystarczył do uzyskania klasy HiFi. Czas nagrań 60, 90 i 120 minut. Model VT - 1000 bardzo duży i bardzo ciężki.

 

Z pewnością jest to sprzęt absolutnie unikatowy, kolekcjonerskie cacko. Taką maszynę obsługiwała Faye Dunaway w filmie z 1978 The Eyes of Laura Mars.

       

Opisany model: Quasar VT-1000

Foto: www.labguysworld.com

 

(Best viewed with Internet Explorer 6.0 or later. Resolution: 1024x768 True Colour or better.) 

Marek Górecki's superbetamax.pl on the website since October 2003
Last updated: 
 11.08.2022 (Kłodzko)