CVC, Compact Video Cassette (Technicolor/Funai)

 

Home

Formaty video kasetowe:

Betamax

Video 2000

VCR LP

Cartrivision

V-Cord

Quasar VX

Akai VK

Omnivision EIAJ-2 Cartridge

PXL-2000

 

Digital Audio Video:

Video 8 Multi PCM DAV

 

Formaty dysków video:

CED Video Disc

VHD Video Disc

 

Formaty kasetowe audio:

Elcaset

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Linki

Kontakt

       

W latach 80-tych opracowano w Japonii kilka formatów na mikrokasety do kamer przenośnych. Ostatecznie z takich projektów jak MagCamera(Hitachi), MicroVideoSystem(Matsushita) i Video-Movie(Sony) wyłonił się bardzo udany i popularny do tej pory Video8mm oraz doskonała pochodna VideoHi8.

Jednak pierwszy rozpowszechniony mikro format to CVC. W systemie tym zastosowano tylko nieznacznie większą kasetę od magnetofonowej typu CC. Maksymalny czas nagrania wynosił 45 minut, pod koniec produkowano też taśmy godzinne. Obraz rejestrowany był na taśmie 6mm co na owe czasy było sporym technologicznie wyczynem. CVC z kamery amatorskiej pozwolił uzyskać 240 linii przy dynamice obrazu ponad 43 dB.

       

 CVC produkowany był tak jak poniżej w wersji przenośnej do kamer lub jak na zdjęciu poniżej z osobnym tunerem także kombi z telewizorem.

Pamiętam pod koniec lat 80-tych na wrocławskiej giełdzie elektronicznej jeden zdesperowany handlujący sprzedawał kasety CVC jako Video8. Próby wyprowadzenia go z błędu nie powiodły się.

         

 

 

(Best viewed with Internet Explorer 6.0 or later. Resolution: 1024x768 True Colour or better.) 

Marek Górecki's superbetamax.pl on the website since October 2003.
Last updated: 
 11.08.2022 (Kłodzko)